Bali gasztronómiája alapvetően az indonéz konyha sajátosságait tartalmazza. Bali konyháját nagymértékben befolyásolták kínai, indiai, később spanyol, közel-keleti és portugál hatások, míg nem kialakultak jellegzetes vonásai. Az ételek többségének az alapja rizs, de nagyon népszerű a szójabab elkészítése is olyan ételekben, mint például a tofu és a tempeh. A tofut sok féleképpen lehet elkészíteni, de mindenképp szójabab az alapja, amihez szójatejet is adnak. Ez a fogás manapság világszerte közkedvelt és elterjedt, sőt nagyon egészséges kiemelkedő B vitamin tartalma miatt, és mivel kalóriaszegény ételről van szó, mindenki nyugodtan fogyaszthat belőle, amennyit csak szeretne.
Bali szigetén élvezik azokat az ételeket, amelyeket tilt a mohamedán vallás. Az ott elterjedt hinduizmus engedélyezi a sertéshús fogyasztását, s a nyáron sült falatok a sziget specialitásai közé tartoznak.
Az indonéz konyha rendkívül ízletes. De nehéz olyan helyet találni, ahol kényelmes környezetben igazán jellegzetesen helyi ételt szolgálnak fel. A kis falatozókban ugyan tényleg finomakat ehetünk, csak a kevésbé dekoratív helyszín rontja el az élményt a külföldiek számára, viszont sok nyugatiaknak kialakított étteremben meg az ételek kevéssé hasonlítanak az eredetihez.
Jellemző fűszerek: chilli, kókusz, mogyoró, fokhagyma, gyömbér, sáfrány, bazsalikom, cardamon, citrom, lime, szerecsendió, bors, mogyoróhagyma, szója szósz, tamarind, kurkuma.
Bali ételei közül kihagyhatatlan a tradicionális a sült rizs, amit nasi gorengnek neveznek és a sült galuska, amit mie gorengnek hívnak. A mie goreng általában rizs vagy valamilyen galuska, amit kókuszolajban sütnek ki uborkával, tojással, hússal, garnéla pástétommal, fűszerekkel, paradicsommal és persze chilivel. A satay szintén regionális fogás, amit marinált csirkefalatokból, ürühúsból, garnélából, bárányból és sertéshúsból készítenek el. A krupuk ropogósra sütött tengeri rákolló, halpikkely, és garnéla pástétom keveréke, de elkészítik gyümölcs és rizs keverékéből is. A krupuk egy finom könnyű ropogtatnivaló, amit sok helyen úgy árusítanak, mint Magyarországon a chipset. A gado-gado egy zöldséges saláta, amibe krumplit és más pörkölt zöldségeket tesznek, majd gazdag mogyorószósszal leöntik, végül ropogós garnélával és rizzsel tálalják. Az indonéz konyha egyik legismertebb levese a soto, ami egy csípős csirkehús leves.
Bali italai között ott találjuk azt a nagyon erős kávét, amit még 1699-ben honosítottak meg a hollandok Indonéziában, és Balin, Jáván valamint Sumatrán fejlesztették ki a legmagasabb színvonalra. Jellegzetes szokás, hogy a kávéba csokit vagy cikóriát tesznek, ami még finomabbá teszi az ízeket. Az alkoholos italok közül Balin sokszor fogyasztják a taukot, ami valójában pálmapuncs, és kedvelt a brem, vagyis a rizsborból, rizs- és kókusztejből készült ital. Legerősebb röviditaluk az arak, aminek előállításához rizs és erjesztett melasz szükséges.
Bali leggyakoribb gyümölcsei a mangosztán és a rambutan trópusi gyümölcsök. A banán és a kókusz egyenesen elengedhetetlenek az indonéz gasztronómiában, de nem csak fogyasztásuk, hanem széleskörű felhasználásuk miatt is, hiszen ágyneműt, olajat, tálakat, tetőket és gerendákat is készítenek belőlük.
|