1945. augusztus 17-én, miután a II. világháború véget ért, Indonézia vezetője, Soekarno kikiáltotta a nemzet függetlenségét, de négy évbe telt meggyőzni a hollandokat arról, hogy nem fogják a gyarmatukat visszakapni, és csak 1949-ben voltak hajlandóak felismerni, hogy Indonézia függetlenedett.
A Gunung Agung kitörése több ezer ember életét követelte 1963-ban, valamint hatalmas területeket pusztított el a szigeten, aminek következtében sok ember arra kényszerült, hogy Indonézia más részein keressen magának új otthont.
Az 1970-es években kivirágzott a turizmus, ami sok változást hozott a sziget történelmében. A bevételből lett pénz az utak, a telekommunikáció, az oktatás és az egészségügy fejlesztésére is. A turizmus társadalmi és környezeti hatásainak köszönhetően Bali egyedi kultúrája nagyon jellegzetessé vált. Az 1990-es években több hangos ellenzés volt egyes vitatott turisztikai fejlesztések ellen, ami jelezte, hogy a balinéz emberek aktívabb szerepet igyekeznek vállalni szigetük fejlesztésében.
Mint minden helyet, Balit is befolyásolták a világpolitikai események. 2002. októberében két bombatámadás volt Kután, amiben 500 ember halt vagy sérült meg. A támadásnak köszönhetően a turizmus komoly visszaesést mutatott, amiből csak 2005-re lábalt ki a sziget.
|