Bali művészete a hitéből táplálkozik és lakóinak lelkében él tovább. A számos művészeti ág között az egyik legősibb a fafaragás. Sehol a világon ilyen szűk helyen nem jött létre olyan művészien faragó kolónia, mint Balin. A hagyományos stílus eredete még az animista ősvallásban keresendő.
A kőszobrászat terén -- egész Indonéziát tekintve -- a hinduizmus és buddhizmus kőfaragói alkották a legmaradandóbb emlékeket, csakúgy mint a fafaragások esetében. A gyakran drágakövekkel díszített és misztikus erővel felruházott, hullámos pengéjű tőrök, a jávai eredetű kriszek (keris) is fontos szerepet töltenek be az indonéz kultúrában. Balin ez évszázadok óta a Pande-klán kiváltsága.
A bali kézművesek nagy művészi gonddal formálják meg szobraikat, ezüsttárgyaikat, fa- és csontfaragványaikat, akárcsak azokat az állat formájú fakoporsókat is, amelyekben a halottakat az elhamvasztás színhelyére szállítják.
A hagyományostól, az ősirányzaton át a vallási stílusig minden témából szívesen merítenek a mesterfaragók. A kiállítótermekben Síva istenségtől – ez egyike a legkedveltebbeknek – a Rizsistenségen keresztül minden mű megtalálható. A mindennapi élet stílusának a megörökítése 1930-tól számítható. Ekkor jött létre az un. második balinéz fafaragó irányzat. Ilyenek a halászatot, a rizstermesztést, a földművelést és pl. a ruhát mosó, vagy vizet vivő női alak élethű ábrázolása.
|