Bali szigetén a kelet-jávai hindu templomépítészet és a polinéziai építészet keverékének egy sajátos változata alakult ki. A pavilonépítészet itt is meghatározó a szentélyek kiképzésénél, a kőfalakkal körülvett templomudvarokat pedig a kettéhasított kapuk, illetve a fahánccsal fedett, emeletes tornyok, a meruk teszik egyedivé. Általában a falu főútjainak kereszteződésénél, a falutemplom közelében áll még egy fontos pavilon, a 12 oszloposbalé gede, a közösségi események központja, de itt terül el a másik fontos "szociális gyűjtőhely", a piac (pasar) is. A nagyobb falvakban és városokban az uralkodói kasztba tartozó, vezetőksatrija család palotáját, a szintén pavilonokból álló purit is megtaláljuk a központban.
Jagat Natha Templom
Denpasar -a főváros- egyik leggyönyörűbb temploma a Központi Pura Jagat Natha a Puputan tér északkeleti sarkánál található. A templom a teliholdkor rendezett ceremóniák alkalmával újra és újra életre kel, amikor ájtatos emberek érkeznek a város minden pontjából, hogy felajánlásokat és áldozatokat mutassanak be. Denpasar főutcáján ott találjuk a Pura Melating piactemplomot is, ahol sürgő-forgó árusok teszik felajánlásaikat egy kedvező, szép nap reményében.
Werdi Budaya
A Werdi Budayát 1973-ban építette az egyik legkiemelkedőbb balinéz építész, Ida Bagus Tugur, hogy legyen egy hely Balin, ahol szépművészeti alkotások kerülhetnek bemutatásra. A Művészeti Központ három részből áll, egy állandó tárlatból, egy hatalmas szabadtéri színpadból és egy arénából. A helyi művészek, táncosok, dráma csoportok és zeneiskolák mind rendszeresen igénybe veszik az épület adta kiváló lehetőségeket.
További képek
|