Az Indonéz Köztársaság a Maláj - félsziget és Ausztrália között elterülő szigetvilág nagyobbik része, amin belül megtaláljuk Bali szigetét is. Bali elhelyezkedése az Indonéz - szigetcsoport közepén, Jáva és Lombok-sziget között, alig 8 fokkal az Egyenlítőtől délre található. Bali időzónája GMT+8, ennek köszönhetően, Magyarországhoz képest a nyári időszámítás szerint 6, a téli időszámítás szerint 7 óra az időeltolódás Bali szigetén.
Bali földrajza nagyon változatos, ami a hegyek és a homokos strandok együtteséből fakad. A sziget vulkanikusan aktív, aminek köszönhetően földjei nagyon termékenyek, déli és északi hegyeinek központi része nagyon fontos mezőgazdasági terület. A déli régiók területeit széles, lankás hegyoldalak jellemzik leginkább, ezzel ellentétben az északi parti sáv sokkal keskenyebb, itt a hegyek hirtelen emelkednek a magasba.
Bali legmagasabb pontja a 3142 m magas Gunung Agung nevű aktív vulkán. Az indonéz Bali szigeten található Gunung Agung vulkán krátere 1963-ban izzó felhőbe burkolózott. A tűzhányó, amely a hindu-balinéz vallási hiedelem szerint az istenek lakóhelye és a világegyetem középpontja, 600 évi pihenés után éledt fel, és éppen azon a napon, amikor a hívők a vulkán lábánál épült Pura Besakih templomban egyik legnagyobb vallási ünnepüket tartották. Több kitörés követte egymást, és a Gunung Agung annyi port, hamut, bombát és lapiluszt okádott ki, hogy jó néhány falut eltemetett, és elpusztította a sziget egyötödét. Csaknem 1200 ember esett áldozatul. Sok bennszülött szerint a vulkánt az istenek ébresztették fel, így állva bosszút a papokon, akik állítólag nem kellő odaadással végezték a százévenként egyszer beköszöntő ünnep szertartását.
A sziget másik -szintén aktív- vulkánja a Gunung Batur, amely 1717 m magas. A déli részen egy síkság helyezkedik el, amit az ott található sekély folyók áradásai alkalmával öntöznek.
Balit korallzátonyok veszik körül, és egyaránt jelen vannak a fehér és fekete homokos strandok. Bali területe 5630 km2, megközelítőleg 140 km hosszú és 80 km széles.
Bali éghajlata trópusi, ezért az éves átlaghőmérséklet 30 °C körül mozog, napközben 33 °C, éjszaka 20 °C körül alakul a hőmérséklet. A levegő átlagos páratartalma 85%. Az éghajlat sajátossága a száraz és esős évszakok váltakozása. A száraz évszak áprilistól szeptemberig tart, az esős pedig októbertől márciusig. Ennek ellenére bármikor eleredhet az eső, és előfordulhat, hogy az esős évszakban hamar továbbvonulnak a felhők. A legideálisabb időszak az utazásra május és augusztus között van, amikor az idő egy picivel hűvösebb az átlagnál, és nincsenek erős esőzések.
A hőmérsékletet erősen befolyásolja a tengerszint feletti magasság is, ezért előfordulhat, hogy a tengerparton tikkasztó a hőség, és a hegyek felé haladva a hőmérséklet folyamatosan csökken.
|