Az 1990-as évek elejéig a hindu vallási és mitológiai témák képezték a balinéz festészet fő tárgyát. A festők, akik általában a Sudra-kasztból származtak, a „Sangging” nevű közösségbe tömörültek, és papír- vagy vászonillusztrációkat készítve elégítették ki az udvar igényét asztrológiai témájú képek iránt.
A festészet valószínűleg a „wayang” árnyjáték-figurák készítésével indult, s a motívumok innen kerültek át a vászonra. A wayang-bábuk szabályait követi a legtöbb hagyományos balinéz festmény: a formák, színek, a karakterek fejdíszei, a nemesek és az istenek elhelyezése a bal oldalon, a rosszak és gonoszak a jobbon, mintha a nézőközönség szempontjából tekintenénk egy előadást. Ezek a képek több méter hosszúak és fél méter szélesek lehetnek. A festmények tárgyai a Ramayana és Mahabharata történetekből származnak, csatajelenetekkel, és Rama, Sita és Rawana életéből vett epizódokkal. A naptár formátumú, démonokat és mitikus állatokat ábrázoló festmények ugyancsak népszerűek.
Amikor a nyugati hatás Balit elérte az 1930-as években, az ázsiai szimbólumok használata – többek között Paul Gauguin, Toulouse Lautrec és Camille Pissaro képeiben – új trendet alakított ki. Ubud városa lett a művészetek központja a 20. század első felében. Ubud hírneve visszavezethető olyan művészekre, mint a német Walter Spies és a holland Rudolf Bonnet. Ma Ubudot Bali „kulturális fővárosának” tekintik, a művészek és galériák legnagyobb koncentrációjával az országon belül.
Stílusok
-
Az árnyjáték (wayang) stílusú képek, legyenek bár nagyobbak, vagy kisebb „keliki” képek, narratív módon ábrázolják a mitológiai jeleneteket.
-
Az átmeneti stílus a 19. század közepe táján alakult ki. Az alakok természetesebbnek tűnnek, bár a téma nagyrészt mesékből származik.
-
Az ubudi stílusú képeken már érezhető a nyugati befolyás. A fények, árnyak nyugati esztétikája, a mélység már megjelenik ezeken a képeken. A témák széles körben változnak, a napi élettől a vallási szertartásokig. Az ubudi stílusú képeken gyakran találkozhatunk a modern élet kellékeivel (pl. motorbiciklikkel).
-
A Batuan stílusú (Batuan faluból származó) festményeket sűrűn megtöltik a stilizált figurák, többszörös perspektívák, nézőpontok. A Batuani stílusú festmények általában sötétebbek, mint egyéb balinéz képek.
-
A Pengosekan festmények, melyek egy Ubud melletti faluból származnak, az 1960-as évek során alakultak ki. Ezek a képek néhány természeti elemre, madarakra, rovarokra, virágokra koncentrálnak.
|